Na przeglądzie pieśni pokutnych i pasyjnych w Żelechowie

Tego roku (2 kwietnia 2017r) chór Aster pod kierunkiem J. Iwanejki uczestniczył w Przeglądzie Pieśni Pokutnych i Pasyjnych w Żelechowie. Dla nas to nowy region, nowe spostrzeżenia, nowe doświadczenia. Cel przeglądu – zachowanie od zapomnienia dziś już mało znanych i tradycyjnych pieśni wielkopostnych, odkrywanie wartości chrześcijańskich, wymiana doświadczeń. W przeglądzie wzięło udział piętnaście zespołów śpiewaczych z powiatu garwolińskiego, ryckiego, łukowskiego, bialskiego oraz z Warszawy.

Przegląd rozpoczęły przesłuchania w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka kultury w Żelechowie. Trzyosobowe jury oceniało dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretację pieśni i ogólny wyraz artystyczny. Koncert galowy, w którym wystąpiły wszystkie zespoły, odbył się w kościele parafialnym w Żelechowie. Organizatorzy wybrali po jednej pieśni z każdego zespołu i ustalili kolejność występowania.

Chór Aster na przesłuchaniu zaprezentował pieśni : „Ogrodzie oliwny” i „O, krwi najdroższa” . Z przeglądu chór wywiózł pamiątkowy dyplom i upominki.

HPK

Na spotkaniu z uczestnikami „Saloniku 50+” z Piszczaca

Z inicjatywy Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu, oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wisznicach 27 kwietnia 2017r miało miejsce interesujące spotkanie uczestników „Saloniku 50+” z Piszczaca i chóru seniorów „Aster” z Wisznic. Nasi goście wcześniej odwiedzili Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce i w godzinach popołudniowych dotarli do nas.

Na początek - krótka wizyta w Regionalnym Centrum Kultury Ludowej w Rowinach, gdzie rolę przewodnika pełniły: p. Elżbieta Sokołowska – dyr.  GOKiO i  Stanisława Moryl – przew. Zarządu Rej. PZERiI. Deszczowa pogoda nie zachęcała do dłuższego pobytu w plenerze. W sali widowiskowej GOKiO można było spokojnie usiąść i podzielić się doświadczeniami zebranymi w działalności dla społeczności emerytów, choć obie strony mają różne struktury organizacyjne. Uczestników spotkania bardzo zbliżyły wspólnie śpiewane  piosenki, ciepła herbatka i ciasteczka. Nawiązały się liczne, mniej oficjalne rozmowy, wymiana tekstów piosenek, pogawędki z osobami, które oglądały z zainteresowaniem kroniki PZERiI. Z każdą chwilą atmosfera stawała się serdeczniejsza, a wspólne „sto lat” dla pana Łukasza Wędy – dyrektora GCKiS w Piszczacu z racji „urodzin” sprawiło, że przy kolejnych piosenkach na parkiecie pojawiły się tańczące pary.

Wesołe spotkanie przeciągnęło się do godziny dwudziestej. To chyba dobrze wróży, bo zawsze miło mieć rozśpiewanych znajomych poza miejscowościami, które już dobrze znamy.

HPK

Kobieta niejedno ma imię

W kalendarz uroczystości związkowych na stałe wpisał się Dzień Kobiet. To miły gest w stronę pań związany z dobrym słowem, pięknym kwiatem, czy symbolicznym upominkiem. Odbywają się spotkania, koncerty, imprezy.

Skrzypek na dachu cały czas zachwyca!

27 stycznia 2017r.emeryci z PZERiI rejonu Wisznice znów odwiedzili Teatr Muzyczny w Lublinie, by podziwiać piękno musicalu „Skrzypek na dachu”.

III Orszak Trzech Króli – „Pokój i dobro”

Hasło „Pokój i dobro” towarzyszyło III Orszakowi Trzech Króli, który 6 stycznia 2017 r przeszedł z Dubicy do Wisznic.

W blasku betlejemskiej gwiazdy

Nim nadejdzie niezwykły czas świąt Bożego Narodzenia i magiczny wigilijny wieczór, seniorzy z PZERiI w Wisznicach niosą ze sobą tę cudowną atmosferę na spotkanie opłatkowe każdego roku. Zarząd Rejonowy zorganizował takie spotkanie 16 grudnia 2016 roku.

Na „Bal w Savoyu”

W tym roku to już czwarty wyjazd do Teatru Muzycznego w Lublinie (26 listopada 2016). Jak się okazało, świat operetki wciąż cieszy się powodzeniem u seniorów i ich sympatyków Oddziału Rejonowego PZERiI w Wisznicach. Tym razem skusił „ Bal w Savoyu”, operetka rewiowa w trzech aktach.

Libretto operetki to źródło komizmu, jakim zawsze są przebieranki i pomyłki co do osoby. Akcja obfituje w wiele zabawnych sytuacji scenicznych. Padające ze sceny kwestie dotyczące miłości, zdrady wielokrotnie nagradzano brawami z widowni, bo jak się okazuje, nie straciły na swojej aktualności mimo upływu czasu. Piękny balet, barwne kostiumy, urok rewii, wdzięk tańczących. Z ogromną przyjemnością słuchało się orkiestry, chóru, bandu w drugim akcie i partii solowych, czy duetów. Całości dopełniały ciekawe rozwiązania scenograficzne.

W obsadzie tej sztuki znalazły się dwie osoby dla nas szczególnie bliskie, bo znane nam osobiście. Patrycjusz Sokołowski wystąpił w jednej z ważniejszych ról Mustafy Beja, a Andrzej Waszczuk dał popis gry na saksofonie w drugim akcie bandu na scenie. Na zakończenie spektaklu były od nas kwiaty dla Patrycjusza Sokołowskiego, którego grę podziwiali obecni z nami jego rodzice.

Uczestnicy wyjazdu już dopraszają się o nowy wyjazd do teatru muzycznego.

HPK

Nuda za drzwi, gdy muzyka zabrzmi.

Tradycją się stały w wisznickim            oddziale rejonowym PZERiI jesienne spotkania seniorów przy muzyce. Dzięki życzliwości dyr. GOK takie spotkanie zorganizowane przez Zarząd Rejonowy odbyło się w sobotę 19 listopada 2016 w sali widowiskowej GOK.

Od godziny 17.00 do 24.00 można było usiąść przy „koszyczkowych” pysznościach w towarzystwie wcześniej umówionych osób, posłuchać muzyki, piosenek z lat naszej młodości i tych nowszych. Zwolennicy tańca mogli sprawdzić swoje umiejętności i formę na parkiecie. Była to także okazja do pogawędki z osobami, z którymi z różnych przyczyn widujemy się rzadziej.

Dla wielu osób zaskoczeniem była bardzo miła informacja. Oto Basia i Olek P., których drogi wiodły przez spotkania integracyjne seniorów, pobrali się w październiku tego roku. Były więc serdeczne życzenia dla nich, gorące brawa, spełniony toast za pomyślność we wspólnym życiu, weselne przyśpiewki i taniec – początkowo Basi i Olka – z późniejszym dołączeniem do nich wszystkich uczestników spotkania. Sto lat!

Spotkanie upłynęło, jak zawsze, w atmosferze życzliwości, radości i przyjaźni z tymi, którzy w takich spotkaniach uczestniczą od dawna i z tymi, którzy od niedawna na takie spotkania zaglądają coraz częściej.

HPK

I tym razem wyśpiewali puchar

Zespół seniorów „Aster” z Wisznic od wielu lat uczestniczy w przeglądach i konkursach chórów i zespołów śpiewaczych. Tym razem to był XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej, który miał miejsce 13 listopada 2016r w Tucznej powiat Biała Podlaska.

Na festiwal o formule konkursowej chór „Aster” pod kierunkiem Jakuba Iwanejki przygotował, zgodnie z regulaminem, dwa dowolne utwory o treści patriotycznej. Były to:

„Gaude Mater Polonia” z połowy XIII wieku w języku łacińskim; opracowanie na 4 głosy – Jakub Iwanejko

„Do polskiego wojska” – układ wielogłosowy; opracowanie – Jakub Iwanejko

            Konkurencja, jak każdego roku, ogromna, a poziom śpiewających coraz wyższy. Zespoły dbają nie tylko o staranne wykonanie utworów, wyraz artystyczny występu, ale przywiązują coraz większą wagę do prezencji zespołu na scenie. W kategorii dorośli wystąpiły chóry ( głównie męskie) i zespoły (mieszane i żeńskie). Chociaż na scenie coraz częściej goszczą młodzi ludzie przygotowani do występów przez profesjonalnych muzyków, z przyjemnością stwierdzamy, że chór „Aster” z Wisznic, w którym śpiewają seniorzy, został zauważony, a jego występ nagrodzony przez jury festiwalu. To już piaty raz „Aster” wywiózł z Tucznej puchar i pamiątkowe dyplomy.

            Członkowie chóru „Aster” serdecznie dziękują dyr. GOKiO pani Elżbiecie Sokołowskiej za zapewnienie dojazdu na w.w. festiwal.

HPK

Święto Niepodległości – święto pokoleń

W niezwykłej scenerii odbywały się tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Poranek 11 listopada 2016 przywitał nas prawdziwie zimowymi widokami. Przysypane śniegiem drzewa tworzyły magiczny pejzaż.

Na miejsce gminnych obchodów tego doniosłego święta o godzinie 10.30 przybyły poczty sztandarowe, delegacje instytucji państwowych, organizacji społecznych, stowarzyszeń, mieszkańcy gminy. PZERiI reprezentowali Stanisława Moryl, Małgorzata Kapczuk, Sławomir Lewczuk. Niezwykle w zimowej scenerii wyglądały wiązanki kwiatów białych i czerwonych składanych przed pomnikiem pamięci narodowej. Po wystąpieniach władz samorządowych w programie artystycznym wystąpiła młodzież z grupy teatralnej GOKiO z montażem poezji patriotycznej, chór seniorów Aster pod kierunkiem Jakuba Iwanejki z pieśniami legionowymi i patriotycznymi, Karolina Cegłowska z gimnazjum w Wisznicach w solowym popisie wokalnym.

W kościele parafialnym odbyła się msza święta za Ojczyznę. Tradycyjnie na wieczór patriotyczny do Dubicy zaprosiło Stowarzyszenie OSP Jedna Dubica.

Mimo bardzo niesprzyjającej aury wszystkich zaskoczyli najmłodsi uczestnicy programu artystycznego. Przejęci swoją rolą  dzielnie znosili chłód i padający śnieg. Z radością i dumą patrzyli na nich stojący tuż za nimi ich najbliżsi. Pan Stanisław B. z uwagą słuchał recytacji poezji patriotycznej przez swojego prawnuka Daniela Korszuna. Pani Irena O. uśmiechała się do swojego wnuka Pawła Lewczuka, który z powagą pełnił obowiązek chorążego pocztu sztandarowego.

Tak oto historia, łącząc pokolenia, staje się najlepszą nauczycielką patriotyzmu.

                                                                                  HPK